27 вересня 2023

«Словник – це всесвіт в алфавітному порядку»

 Французький письменник Анатоль Франс назвав словник «всесвітом, розташованим у алфавітному порядку». Все багатство й різноманіття лексичних запасів української мови зібрано в словниках. Вони присутні в нашому повсякденному і професійному житті. Завдання, що вирішуються за допомогою словників, охоплюють сьогодні найрізноманітніші галузі науки і практики. Вони допомагають зрозуміти значення незнайомих слів і термінів, отримувати додаткові відомості, перекладати тексти і просто поповнювати свій лексикон. Загальна функція всіх словників - фіксація, систематизація, накопичення і зберігання знань про світ і про національну мову, передача цих знань від покоління до покоління.

Всі словники діляться на енциклопедичні і філологічні. Енциклопедичні словники описують світ, пояснюють поняття, дають біографічні довідки про відомих людей, відомості про країни та міста, про видатні події (війни, революції, відкриття).

 У філологічних словниках міститься інформація про слова, вони служать для роз'яснення та систематизації слів мови відносно їх лексичних значень, граматичних, вимовних та мовних ознак. Філологічні словники розділяються на одномовні, багатомовні і перекладні. Перекладні словники призначені для вивчення іноземних мов і для роботи над перекладами. У перекладних словниках даються переклади слів і наводяться морфологічні, фонетичні та стилістичні їх ознаки. Одномовні філологічні словники діляться на тлумачні, словники антонімів, омонімів, синонімів, історичні, словотворчі, довідково-лінгвістичні.

Багато з цих словників представлені на  виставці-путівник «Словник – це всесвіт в алфавітному порядку». Книжкова виставка чекає на всіх, кому небайдужа доля рідної мови, культури й словесності, адже словники – це та скарбничка, з якої можна черпати досвід і знання гарної української мови.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля... 

(М. Рильський) 


Немає коментарів:

Дописати коментар