01 червня 2023

«Справжній дух Іспанії»

 Федеріко Гарсіа Лорка  (1898 – 1936) – іспанський поет, драматург, музикант, композитор, художник; засновник пересувного театру «Ла-Баррака». Центральна фігура «покоління 27 року», один з найяскравіших і найзначніших діячів іспанської культури 20 століття. Палкий патріот, розстріляний на початку Громадянської війни в Іспанії. 

5 червня відзначається 125 років від дня народження іспанського поета – модерніста.  Творчість Гарсіа Лорки надзвичайно цікава та різноманітна.

Щоб зрозуміти поезію Лорки, ми повинні проникнутись колоритом Іспанії, цієї дивовижної країни, з ії пристрасними іспанцями. Іспанія – це країна, де панує корида  з ії  хоробрим тореадором, країна – жагучого стилю фламенко, це там, де Кармен виконує свій пристрасний танець, де поруч ходить любов і ненависть, життя і смерть, світло і темрява, червоне і чорне. В основі поезії Лорки – іспанські народні пісні, романси і балади. Вірші Гарсіа Лорки сповнені іспанського духу, але в них можна відчути нотки й українських народних пісень, української міфології  і циганських романсів, і щось таке, що рідне кожному. Міфологія додає віршам неповторної образності, а фольклор забезпечує милозвучність і близькість до народної творчості. Найбільше дивують його метафори та символи, яких багато – вода, кров, місяць, коні, бики, жінки. Поету вдалося поєднати міфологію, фольклор з поетикою модернізму, що стало відображенням, символом складного і неймовірного 20 століття.

Велику увагу в поезії Федеріко приділено музиці й танцю – саме ними так славиться Іспанія. Твори поета схожі на маленькі музичні композиції. Гарсіа Лорка здобув світову славу такими своїми поетичними творами, як «Книга віршів» (1921), «Циганський романсеро» (1928), «Канте хондо» (1931).  Духом Іспанії сповнений вірш «Гітара», який входить до збірки «Вірші про канте  хондо». Канте хондо («глибинний спів») – особлива манера співу під гітару в Андалузії дуже давнього походження, відзначена великою емоційною напруженістю.

Про все це та багато іншого можна дізнатися, познайомившись з виставкою «Справжній дух Іспанії», яка створена для відвідувачів в Юнацькій бібліотеці. На виставці представлені поетичні твори  Гарсіа Лорки, статті про біографію поета та його творчий шлях, критична і довідкова література про літературні течії та напрямки того часу. Статті з періодичних видань допоможуть читачам відчути чарівний та загадковий дух Іспанії. Творчість геніального поета не тільки відбила загальні настрої епохи, але й показала і вразила красою іспанської культури увесь світ.

Немає коментарів:

Дописати коментар