25 лютого 2025

"Крим.11 років спротиву"

 26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, відзначення річниці проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.

Війна Росії проти України почалася з Криму. Тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя російськими загарбниками  та спроба його анексії, що триває вже 11 років, є актом кричущого порушення норм і принципів міжнародного права, суверенітету й територіальної цілісності України.

Хронологія подій:

24 лютого 2014 року кораблі військово-морського флоту РФ, прийняли на борт у Новоросійську «зелених чоловічків» (російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків ЗС РФ) разом із бойовою технікою та вийшли курсом на Севастополь.

26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі.

28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців ЗС РФ проголосувала за проведення референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи ЗС РФ розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.

16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований Росією, бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова. 25 березня захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами Росії.  

 Боротьба за деокупацію півострова і відновлення історичної справедливості триває й досі як на міжнародному рівні, так і на фронтах російсько-української війни. День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя символізує опір окупації, що триває вже одинадцять років.

В окупованому Криму проходять репресії, обшуки і незаконні затримання. Країна-агресор цинічно нехтує основоположними правами і свободами людини та міжнародним правом. Саме Крим став базою для окупантів під час вторгнення на материкову частину України.

У питанні приналежності Криму весь цивілізований світ на боці України. Наша країна має абсолютну міжнародну підтримку. Повернення Криму до України неодмінно відбудеться.

24 лютого 2025

«Обличчя війни..»

24 лютого виповнюється три роки від початку злочинного повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку Москва розпочала проти України 11 років тому з окупації Криму у 2014 році.

Своєю збройною агресією Росія розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі. 

Сьогодні Україна та український народ переживає важкі часи. Щодня у складних бойових умовах, під кулями та ракетами системи «Град» російських терористів ціною свого життя прикордонники та ЗСУ перешкоджають штучному роз’єднанню країни, демонструючи кращі риси захисників Вітчизни, а саме незламність українського народу.

До цієї події Юнацька бібліотека підготувала кінопоказ «Обличчя війни..», на який було запрошено учнів 7 класів ГО «Університетські класи освітній простір «Промінчики добра»

Було представлено документальний фільм, який висвітлює головну тему сьогодення – підтримки наших українських військових. У фільмі зображені справжні герої сучасності – українські воїни.

Фільм «Прибуркувачі бурі» - це історія про військових 25 ПО ДШБ десантно штурмової бригади, які проводять запеклі танкові бої, використовуючи техніку радянських часів. Виконують бойові завдання та активно допомагають піхоті у відвоюванні українських земель на сході країни. У минулому – хлібороби, репери, трактористи, відтепер бійці танкового батальйону, які діляться персональними історіями та розповідають про війну крізь танковий приціл.

Посилання на фільм: https://www.youtube.com/watch?y=ZXHIt6SOAckgt=30s

Україна. Війна, що триває

24 лютого Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення в Україну, оголосивши проведення "спеціальної військової операції" , яка фактично означала оголошення війни в Україні.  Президент Росії Володимир Путін повідомив про офіційне визнання так званих Донецької та Луганської народних республік  та  заявив про введення російських військ на територію Донбасу. 24 лютого ракетних ударів зазнали десятки міст по всій країні, включаючи столицю України Київ. Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан.

Російська армія веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщини, а також щоденно продовжує обстрілювати українські міста, руйнувати інфраструктуру, убивати цивільних.

До річниці повномасштабного вторгнення російських військ в Україну в бібліотеці-філії № 3 організована книжкова виставка «Україна. Війна, що триває».  Епіграфом виставки стали слова  видатного українського  поета Василя Симоненка: «Живе той, хто не живе для себе, хто для других виборює життя».

Виставка представляє щоденники, спогади, есеї, вірші сучасних українських письменників, які розповідають про повномасштабне вторгнення, що змінило життя не тільки України, а й усього світу. Війна принесла українцям багато горя, жаху, непоправних втрат. Нова воєнна реальність породила феномен нової української літератури, що є не тільки реакцією на ті чи інші події, а також змалюванням боротьби українців за свій дім та землю.

21 лютого 2025

«Мовне розмаїття Придунав’я»

           21 лютого в Україні і світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Рідна мова – це важливий носій цінностей та знань, одне з найцінніших надбань, які передаються від покоління до покоління.

Міжнародний день рідної мови покликаний показати важливість та підтримати самобутність кожної окремої мови світу та нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

Без мови нація помирає, тому що в ній міститься культура та історія цілої держави.. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Юнацька бібліотека підготувала ерудит захід «Мовне розмаїття Придунав’я», на який було запрошено учнів 9 класів ГО «Університетські класи освітній простір «Промінчики добра»

Сьогодні надважливі цінності українці знову виборюють зі зброєю в руках. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни.

У ці важкі часи українцям, як ніколи, важливо підтримувати свою рідну мову словом, віршем, піснею.

Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України. Підтримувати культурне розмаїття, захищати мови корінних народів, утверджувати українську мову як державну, посилювати обороноздатність держави – наше спільне завдання.

«Ріка життя Уласа Самчука»

 До 120-річчя від дня народження Уласа Самчука - 20.02.