10 липня 2023

«Рослини в побуті та звичаях українців»

     З давніх-давен рослини займали важливе місце в житті українців. З ними пов`язаний не тільки народний побут, а й важлива сфера духовності і світоглядних уявлень. І сьогодні рослини займають значне місце в сімейній, весільній, похоронній обрядовості, де вони захищають, забезпечують здоров`я і благополуччя кожної родини.
      Рослинна символіка представлена у всіх жанрах усної народної творчості, яка тривалий час була єдиною можливістю узагальнити тисячолітній досвід поколінь. Значне місце в народній уяві належить так званим рослинам-символам, які стали втіленням чоловічого і жіночого начала. Наприклад, чоловічими деревами-символами вважалися дуб, клен, явір, а до жіночих символів відносяться верба, тополя, калина. Також барвінок був символом довголіття, любові і шлюбу. Хміль у народі вважався символом життя. Такі рослини як м`ята і меліса вважалися символами дівочої краси та молодості.
     Барвистий світ рослин знайшов яскраве відображення і в народному мистецтві. Тут варто згадати роботи відомих народних художниць Катерини Білокур, Марії Приймаченко та багатьох інших народних майстрів, для яких світ рослин є невичерпним джерелом натхнення.
     Постійними жителями українського двору були чорнобривці, які часто згадуються в деяких весільних піснях. Ця рослина не тільки декоративне, але і корисне. Настій з чорнобривців в народі здавна використовували як ефективний і безпечний спосіб боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур.
     З давніх-давен цінувалася в народі яблуня, яку використовували для лікування друкарів, які труїлися випарами сполук олова. Недарма кажуть у народі: якщо хоч раз в день з`їдати яблуко, то і до лікаря звертатися не доведеться. Руту в Україні розводять в садах і городах. Вона переважно згадується в піснях про кохання як символ дівоцтва.
     Чудодійною рослиною-оберегом вважався мак, його застосовували як снодійний і заспокійливий засіб, здатний знімати напади кашлю. Мак зберігали за іконами як оберіг, а навесні розсіювали по городу. Згідно з народними повір`ями освячений мак мав чудодійні властивості, захищаючи не тільки людину, а й житло, і домашню худобу.
     Смітним рослинам, таким як осот, кропива приписували зв`язок з нечистою силою. Про це красномовно свідчать їх народні назви: чортополох, ведьмино зілля… Однак народні цілителі добре знали про їх лікувальні властивості і успішно застосовували їх для лікування різних хвороб. Цілющі властивості багатьох рослин підтверджені сучасною медициною. Тому варто придивитися до рослин, що зустрічаються в народній творчості, навчитися більше цінувати їх і ширше застосовувати їх корисні властивості. 
      Працівники Юнацької бібліотеки підібрали літературу та зробили книжкову виставку «Рослини в побуті та звичаях українців». Ми пропонуємо Вам прийти до нас та ознайомитись з цікавою інформацією. Доброго всім здоров’я!

Немає коментарів:

Дописати коментар